Yeşil parka

100 sene 100 nesne sitesinden
Tyln (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16.22, 25 Mart 2021 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla:kullan, ara

Yeşil Parka

Parka genellikle askerlerin giydiği, soğuğa karşı koruyucu özellikte ve değişik biçimlerde olabilen bir üst kıyafettir. Ama özellikle Yeşil Parka, Türkiye toplumunda Deniz Gezmiş’in yeşil parkası nedeniyle solculukla ve 68 Kuşağı ile özdeşleşmiştir.

Hele ki yakası kürklü bir yeşil parkanız varsa, büyük olasılıkla birileri sizi sırf onu giydiğiniz için bile solcu sanabilir. Çünkü 68 hareketinin en önemli simgesel isimlerinden olan Deniz Gezmiş’in tutuklandığında üzerinde olan meşhur parkası yakası kürklü yeşil parkadır.

Deniz Gezmiş - Yeşil Parka Görseli

Deniz’in idamından sonra yeşil parka, onun ideallerini paylaşan gençler arasında moda olmuştur.

Buraya şu alıntıyı koyunca konu daha iyi anlaşılacaktır:

"Nereden duyduğumu hatırlamıyorum, intihal yapmış olmayayım: "Hepimiz Deniz Gezmiş'in parkasından çıktık"; Mahir-Deniz-İbo'nun parkasından. 1971-2001 döneminin teorik, politik, örgütsel ana akım devrimciliği o parkadan çıkmadı mı? 70'ler bir yana, 1985-2001 döneminde sokakta politika ile kazanılan özgürlükler alanında da izleri sürülemez mi o parkadan çıkanların? Tarih yazımında o parkadan çıkmayanların ihmali kısmi bir eksiklik yaratır; parkadan çıkanların ihmali ise koca bir boşluk!" (Nabi Kımran, “Marksizm ve Siyaset Üzerine-1”, sendika.org, 18.03.2021[1])

Parka demişken, Cem Karaca'nın Parka şarkısını anmamak da olmaz tabii:

https://www.youtube.com/watch?v=5STiRe0Z7dE

  1. Nabi Kımran, “Marksizm ve Siyaset Üzerine-1”, sendika.org, 18.03.2021

Katkıda bulunanlar: Bdz, Tyln