Nar

100 sene 100 nesne sitesinden
Tyln (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 13.01, 21 Mayıs 2021 tarihli sürüm (..)
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla:kullan, ara

Nar yalnızca bir meyve gibi görünse de aslında bazı halklar için oldukça önemli simgesel değeri olan bir nesnedir.

Türkiye, Kafkasya ve Ortadoğu coğrafyalarında özel anlamları olan Nar, bazı dönemlerin siyasal ve sosyal olarak anlatılmasında çok önemli bir simgedir.

Kitabi tanımını yapacak olursak Nar; içinde küçük çekirdekleri ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecik bulunan, hafif ekşi ve bazen tatlı tadı olan, ılıman iklimlerde yetişen bir meyve türüdür. Akdeniz havzasında birkaç bin yıldır ekilmekte olan narın ilk olarak İran’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Afganistan ve Pakistan’dan Himalayalar’a kadar geniş bir alanda yetişir.

Narın Simgesel Anlamları

Nar Ermeniler için bereketi simgeler. Bu nedenle yılın ilk gününde, yeni ev ya da işyerinin kapısının eşiğinde, bereket versin diye patlatılır. Sadece Ermenilerde değil, Yahudilerde de özel bir anlamı var narın. Doğruluğu simgeliyor; Adem ve Havva’nın cennetten kovulmalarına neden olan meyvenin elma değil nar olduğuna inanılıyor. Kuran-ı Kerim’de ise Allah’ın yarattığı güzel şeylere örnek olarak veriliyor, hatta Rahman suresinde cennetin meyvesi olarak geçiyor.[1]

Kadim anadolu kavimlerinden olan Ermeniler'de bereketi, paylaşmayı, doğurganlığı simgelediği için evlenen geline kırdırılan, yeni yıla girildiğinde yılın bereketli geçmesi için evin eşiğinde ya da yeni açılan bir iş yerinde kırılıp etrafa saçılan Nar, genel itibariyle Ermeni kültüründe ağrı dağı kadar önemli bir simgedir.

Hrant Dink'in öldürülüşünden bir yıl sonra dostları onun vurulduğu kaldırımda Hrant’ın ölmediği, onun düştüğü yerde daha kalabalık olarak doğacakları mesajını vermek amacıyla da nar kırmışlardı.[2]

Nar
Yaralı Nar

1915 olaylarının yıldönümlerinde içi açılmış veya bıçakla yaralanmış Nar simgesi kullanılması boşuna değildir.

Katkıda bulunanlar: Tyln