Çanta

100 sene 100 nesne sitesinden
Esinesin (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.50, 14 Mayıs 2021 tarihli sürüm
(fark) ← Önceki hâli | Güncel sürüm (fark) | Sonraki hâli → (fark)
Şuraya atla:kullan, ara

Bir Toplumsal Cinsiyet Meselesi Olarak Çanta

Kadınların sokağa çıkarken, dışarıda olmalarını meşru göstermek için yanlarına aldıkları şey. Kadının sokağa çıkmasının bir amaca yönelik olduğunun göstergesi: "Bana kalırsa Türkiye’de kadınlar çantalarını zırh gibi, arenaya çıkan gladyatörlerin kalkanları gibi kullanıyorlar (yahut kullanmak zorunda kalıyorlar). Sokaklar, biliyorsunuz, erkeklerin. Bir kadının durup dururken, keyfi için, öylesine anlamsızca sokaklarda geziniyor olması ihtimali rahatsız edici. Bu nedenle kadınlar sokağa çantasız çıkmıyor, tercihen büyük bir çantaya sıkı sıkıya sarılmadan kendini emniyette hissetmiyorlar. Bu çantanın taşınış biçimi bile (çoğunlukla kolla kavranıp göğsün önüne çekiliyor) kalkan gibi. Sokakta gözgöze geldiğiniz kadınlar gayri ihtiyari ellerini çantalarına götürüp ondan destek alıyorlar. Çantasına yapışmış, “elini kolunu sallaya sallaya” gezmeyen kadınlar da etrafta bir rahatsızlık uyandırmıyor, çünkü bu savunmaya geçmiş postür kadının yerini bildiğini etrafa işaret ediyor. Çantayla sokağa çıktığımda çantasız sokağa çıktığım zamanlara kıyasla çok daha az laf atılması, arkamdan bağırılması, durdurulup konuşmaya çalışılmasını da buna yoruyorum açıkçası." (Feride Güntekin, https://www.5harfliler.com/cantami-taktim-koluma/).

"Yük, Sırdaş, Sığınak" Olarak Çanta

Burcu Şenel'in "Yük, Sırdaş, Sığınak: Gündelik Hayata Nesneler Üzerinden Bakmak" adlı çalışmasında çantanın kadınlar için yükten sırdaş ve sığınak olmaya uzanan anlamları incelenmektedir: "Maddi kültürün başat unsuru olan nesneler üzerinden, farklılaşan kişisel anlamları toplumsal bağlamla ilişkisi içerisinde tartışmaya açan bu çalışma, kadınlar ve çantalarını merkeze almakta, kadınların gündelik hayatlarına çantaları üzerinden bakmaktadır. Kadınların kimliklerinin ve sosyal ilişkilerinin oluşumunda, gündelik hayatın hemen her alanında onlara eşlik eden çantaların kadınlar için işlevini ve anlamını irdelemektedir." (https://www.academia.edu/29606789/Y%C3%BCk_S%C4%B1rda%C5%9F_S%C4%B1%C4%9F%C4%B1nak_G%C3%BCndelik_Hayata_Nesneler_%C3%9Czerinden_Bakmak_Burden_Confidant_Shelter_Reading_Everyday_Life_Through_Objects)

Çanta Taşıyan Erkek

Erkek öğrencilerin sırt çantası, beyaz yakalıların ve profesyonellerin notebook çantası, evrak çantası ve yaşlı erkeklerin bel çantası taşıması normal kabul edilmekle birlikte bunların dışında kalan erkeklerin çanta takması ve diğer tür çantalar genellikle erkeğe yakıştırılmaz. Erkek dediğin cüzdanını, telefonunu, anahtarını ceplerine doldurup çıkar. Yanında peçete falan taşımaz, ihtiyaç olursa yanındaki bir kadından ister. Taşınması gereken başka bir şey varsa bunun için çanta taşımak yerine yanındaki kadın partner, sevgili, eş, kardeşin çantası ne güne duruyordur. Çapraz çanta taşıyan erkeklerin homoseksüel olduğuna dair türlü türlü imalar içeren (toplam 65 sayfa) içerikler için bkz: Ekşi Sözlük, Küçük Çapraz Çanta Taşıyan Erkek başlığı (https://eksisozluk.com/kucuk-capraz-canta-tasiyan-erkek--2205962).

Sınıf Göstergesi Olarak Çanta (ya da Çantasızlık)

Hermes Çanta

Emine Erdoğan'ın binlerce dolarlık Hermes marka çantasıyla ilgili Evrensel yazarı Ender İmrek, yazdığı "Parıl Parıl Parlıyordu Hermes Çanta" başlıklı yazısından dolayı Erdoğan'a hakaretten yargılandı, beraat etti. Hande Fırat, Hürriyet Gazetesi'ndeki "Son Bayramı" başlıklı yazısında çantanın orijinal olmadığını, Emine Erdoğan'ın çakma, imitasyon çanta kullandığını yazdı: "Orijinal marka çanta kullanmamaya özen gösteriyor. Yani iddia edildiği gibi büyük rakamlara çanta alınmıyor. Daha çok yerli malını tercih ediyor. Orijinalin yerine çakma yani imitasyonlarını alıyor." (Hande Fırat, https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/hande-firat/son-bayrami-41649509).

Okul Çantası

Bazı çocukların hiç sahip olamadıkları şeydir. Ya okula gidemediklerinden ya da yoksulluktan çanta alamadıkları için. Çantasız çocukların çoğu poşetle okula gider. 2018 yılında, Muş'ta, çocuğuna çanta alamayan bir annenin çocuğuna battaniyeden heybe dikmesi şöyle haber olmuştu: https://onedio.com/haber/yoksullugun-fotografini-cekebilir-misin-abidin-mus-ta-cantasi-olmayan-cocugunu-okula-battaniyeden-yaptigi-heybeyle-gonderen-anne-853380.

Katkıda bulunanlar: Esinesin