Bomba

100 sene 100 nesne sitesinden
Şuraya atla:kullan, ara

İçi patlayıcı ve yanıcı maddeyle dolu, bir tür ateşleme düzenine sahip, çok çeşitli amaçlar için kullanılan bir ateşli silahtır. Çok değişik biçimlerde ve boyutlarda olabilen bombalardan, örneğin el bombası küçük sayılabilecek ve kol gücü ile fırlatılabilecek türden bir bomba iken, Atom bombası veya daha değişik bazı bomba türleri tonlarca ağırlığa ulaşabilir.

İlk Atom Bombası

Dünya tarihinde kullanılan ilk atom bombası ABD tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine atılandır. Bu bombanın adı Little Boy'dur ve dünyada saldırı amacıyla kullanılan ilk atom bombasıdır. 6 Ağustos 1945 sabahı ABD tarafından, Japonya'nın Hiroşima şehrine atılmıştır. Hiroşima şehrinin 550 metre üzerinde patlatılan nükleer bomba, 18.000 ton TNT patlayıcıya eşdeğer gücündeydi. 4400 kg ağırlığında olan bu bomba, bombayı atan Enola Gay isimli bombardıman uçağını bile fazlasıyla sarsmıştır.

Türkiye Tarihinde Bomba İzleri

Türkiye tarihinde pek çok kez çeşitli biçimlerde bombalı saldırılar görmek mümkündür. Kimi zaman bir araca yerleştirilen ve halk arasında "bomba" olarak adlandırılan bir patlayıcıyla gerçekleştirilen suikastlerde; kimi zaman bir kahvehaneye yahut bir sinemaya atılan el yapımı bir patlayıcıyla gerçekleştirilen saldırılarda hep adını duyarız bombanın.

Bazıları saat ayarlı, bazıları el yapımı, bazıları tarımsal gübrelerden imal edilen, bazıları hidrojen içeren, kiminde barut bulunan, kiminde parça tesiri etkisi olan onlarca çeşit bomba vardır ve ne yazık ki Türkiye tarihi bombaların çokça kullanıldığı katliamlarla doludur...

Atom Bombası
El Bombası
10 Ekim 2015 Ankara Katliamı - Bombalı Saldırı Sonrası
El Yapımı Saatli Bomba

Katkıda bulunanlar: Esinesin, Tyln